Kom igång - en introduktion

Välkommen till Opna!


Opna i korta drag: 

Som entreprenör åt din kund har ni blivit ombedda att ansluta er till Opna. Opna är tjänst som gör det möjligt för entreprenörsbolag och deras medarbetare att få tillgång till dörrar i andras fastighetsägares byggnader på ett smidigt sätt. 


Entreprenörsbolaget registrerar sig på opna.amido.se, kopplar ihop sig med fastighetsägare och beställer opnakort till sina anställda. Fastighetsägaren kan då dela ut alla nödvändiga behörigheter till entreprenörsolaget, som i sin tur kan administrera dessa till sina medarbetare. På så sätt slipper entreprenören och dess medarbetare hämta och lämna passerkort vid varje besök samtidigt som både entreprenören och fastighetsägaren får spårbarhet över vilka som rör sig i  fastigheterna. 


Dessutom kan entreprenören ansluta sig till flera fastighetsbolag och på så sätt använda ett och samma passerkort hos flera olika aktörer. 


För att komma igång behöver du följa några steg. Du hittar separata mer detaljerade guider för varje steg här. Vi har också en FAQ här som fångar upp de vanligaste frågeställningarna. Lycka till! 




Hjälpte det här svaret? Ja Nej

Send feedback
Vi beklagar att vi inte kunde vara till hjälp. Lämna gärna feedback och hjälp oss att förbättra den här artikeln.