Vad betyder överföringsfelet?

När systemstatus larmar om "Överföring till [databas] (prioritetsstyrd)" innebär det att informationen inte kunnat skickas ner från Alliera till undersystemet. Klicka på "Analysera överföringsfel" för att utläsa vad det handlar om. 

Nedan följer några vanliga fel, vad de innebär, och hur de åtgärdas. 



RCO


Cardidentity

Förklaring: En kortkrock - numret på taggen som Alliera försöker skicka ner finns redan i passersystemet, vilket inte accepteras och orsakar ett fel. 

Antingen har kortet lagts till direkt i passersystemet och inte synkats in till Alliera (vilket måste göras manuellt), eller så är kombinationen av konfiguration i undersystemet och typen av DESFire-taggar problematisk. Det finns ett utvecklingsärende på att komma runt detta, men inget skarpt datum på när det kan vara löst. 


Åtgärd: Om DESFire-taggar används - byt ut taggen mot en ny. Den krockande taggen kan sparas undan och användas när bekymret är löst. 

Om kortet lagts till direkt i passersystemet - då behöver det raderas i passersystemet; alternativt synkas in till Alliera för att kunna arkiveras därifrån. 

Kontakta oss i supporten, alternativt installatör, för hjälp med det. 


Lastname

Förklaring: Något på kortägarens namn/objektsnummer felar. Antingen är det en dubblett, eller så saknas efternamn (om det är en person). 


Åtgärd: Börja med att titta på objektets benämning under "Korrigera namn": 

Om det bara står objektkod, så är det sannolikt en dubblett av objektsnumret. Sök på objektsnumret i Alliera. Om du får en träff, döp om ett av dem. Om inte, kontakta oss i supporten, alternativt installatör - det kan ligga i undersystemet utan länkning till Alliera. 

Om det är en person - se till att fältet "Efternamn" är ifyllt. Om det är det, och felet kvarstår, kontakta oss i supporten. 


Phoneshort

Förklaring: I Porttelefonifliken är något fel med anropsnumret. Man kan inte fylla i både anrops- och telefonnummer - det måste vara antingen eller. 


Åtgärd: Om HG ska ha telefonnummer - ta bort anropsnumret och spara. 

Om HG ska ha anropsnummer och det inte står något telefonnummer, och det larmar ändå - testa att tillfälligt ta bort anropsnumret, spara, vänta tills felet släpper - och lägg till det och spara igen. 



Axema


Could not connect exception 

Förklaring: Alliera kan inte nå passersystemet och kan inte skicka ner informationen. 

Inloggningen är lite speciell i Axema Vaka; man kan bara vara inloggad en person i taget. Om en installatör är inne kan inte Alliera logga in. 


Åtgärd: Om inte felet släpper efter några minuter (beroende på en tillfällig inloggning) måste uppkopplingen felsökas av installatör, då är det troligtvis något nätverksrelaterat som gått ner. 


Not exclusive on data field - database already contains token/person xxxx

Förklaring: Dubblett - Alliera kan inte skicka ner ett kort/namn som redan finns i Axema. Beror

oftast på att man lagt in kortet direkt i VAKA istället för Alliera. Kort och personer skall endast

administreras i Alliera.


Åtgärd: Sök upp taggen/personen i Axema och ta bort den. Felet borde släppa, men ibland kan man

behöva hjälpa Alliera på traven genom att t.ex arkivera och återaktivera kortet igen så att det

skickas ner på nytt. Kontakta oss i supporten om du inte har tillgång till Axema. 


Multiple location grants for person

Förklaring: Vissa Axemor med porttelefon är konfigurerade med ‘locations’. En sådan

behövs för att Axema ska veta vilken adress porttelefonkopplingen går till. Man kan dock

bara ha en sådan location - annars får man det här felet. I Alliera ser det ut som en vanlig

behörighet.


Åtgärd: Gå igenom behörigheterna i Alliera och ta bort den adress som inte stämmer.

Tips: Är man osäker på vilken det är kan man kika under Behörighetsobjekt i Alliera och

klicka ut behörigheterna - håll muspekaren över de blåa ikonerna. Det är dem det står

AxemaLocation på som gäller här. 


Person can have at most 5 access entries

Förklaring: Axema tillåter max 5 behörigheter.


Åtgärd: Frånta behörigheter i Alliera tills max 5 återstår.

Tips: Kika under Behörighetsobjekt om några av de befintliga behörigheterna innehåller

samma dörrar - i så fall kan en av dem tas bort utan att någon access påverkas.



Multiaccess


Cannot insert duplicate key

Förklaring: Namnet på objektet finns redan i undersystemet, och det kan inte vara en dubblett. 


Åtgärd: Sök upp kortägarens namn i Alliera - finns det redan ett objekt som kan användas? Om inte, byt namn på kortägaren till något unikt genom att klicka på "Korrigera namn".

Hjälpte det här svaret? Ja Nej

Send feedback
Vi beklagar att vi inte kunde vara till hjälp. Lämna gärna feedback och hjälp oss att förbättra den här artikeln.